Kuchnia w stylu amerykańskim - jak urządziliśmy naszą? 10
Kuchnia w stylu amerykańskim - jak urządziliśmy naszą?

Kuchnia

 

Zapraszamy Was do naszej wymarzonej kuchni!

Z pewnością wielu z Was wykańcza swoje wnętrza "na raty", często samodzielnie. Tak było i u nas. Kolejno wykańczaliśmy nasze wnętrza, stale ucząc się nowych umiejętności. W wielu pracach pomogli nam nasi bliscy. Szczególnym projektem była właśnie kuchnia, w całości wykonana przez mojego tatę. Jest dla nas szczególna nie tylko ze względu na spełnione marzenie. Widzę w niej również nasze burze mózgów, wielokrotnie przemyślane rozwiązania i poświęcony czas bliskich, tak cenny. Czas w końcu o niej opowiedzieć! 

______________________________

PODSTAWOWE DANE

Na początek chciałabym przedstawić Ci podstawowe informacje na temat tego pomieszczenia.

Wymiary kuchni: 3,0 x 4,49 m (wysokość 2,6 m)

Powierzchnia kuchni: 13,47 m2

Wysokość szafek kuchennych: 92 cm - o tym, skąd ten wybór, dowiesz się w dalszej części wpisu.

Fronty szafek kuchennych: wykonane z płyty MDF, lakierowane w półmacie w kolorach: biel (RAL 9016) oraz grafit (Sayerlack WCP 142).

Blat kuchenny oraz panel ścienny: Egger Marmur Torano

Poniżej znajdziesz schemat, który obrazuje rozkład całej kuchni oraz wymiary szafek dolnych oraz wysokiej zabudowy (znajdującej się przy lodówce). Szafki górne zostały dopasowane szerokością do szafek dolnych. 

Wymiary kuchni

Schemat przedstawiający układ szafek kuchennych w naszej kuchni z zaznaczeniem trójkątów kuchennych.

______________________________

UKŁAD KUCHNI

Projektując dom, zdecydowaliśmy się na wydzielenie kuchni, jako osobne pomieszczenie. Chcieliśmy, aby była to przestrzeń, w której bez wyrzutów sumienia zostawimy naczynia na wierzchu, gdy nie mamy czasu, ale również będziemy mieli dużo miejsca do wspólnego gotowania z bliskimi. Kuchnia powstała w miejscu, które najczęściej jest wykorzystywane jako garaż, przy podobnej bryle budynku. Blisko 14 m2 to spora przestrzeń na kuchnię, jednak zupełnie inaczej urządza się ją w formie zamkniętego pomieszczenia, niż otwartej części salonu. Ze względu na szerokość tego pomieszczenia, zrezygnowaliśmy więc z naszego małego marzenia - wyspy. Jednak absolutnie tego nie żałujemy! Uwielbiamy gotować, ale równie często wpadamy do kuchni tylko zrobić coś na szybko. Przy dosyć wąskim pomieszczeniu i wejściu w rogu, wyspa na środku ograniczałaby nas. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby planując kuchnię, najpierw przyjrzeć się temu, jakie są nasze potrzeby. Warto zastanowić się nad tym, co powinno znaleźć się najbliżej wejścia do kuchni, a co najdalej oraz jak najwygodniej będzie nam się po niej poruszać, zgodnie z naszymi przyzwyczajeniami.

Ostatecznie postawiliśmy na układ kuchni w kształcie litery G. Obejmuje on:

  • Wysoką zabudowę z lodówką, piekarnikiem i mikrofalą,
  • Dużą strefę gotowania i przygotowywania posiłków, 
  • Strefę zmywania,
  • Kącik kawowy,
  • Blat śniadaniowy z miejscem na ekspres do kawy, stworzony z blatu o szerokości 40 cm.

TRÓJKĄT KUCHENNY

Jeśli jesteś na etapie planowania kuchni lub posiadasz już swoją własną, to możliwe, że już znasz to pojęcie. Trójkąt roboczy określa usytuowanie w kuchni trzech podstawowych stref - zapasów (lodówka), zmywania (zlewozmywak, zmywarka) oraz gotowania (kuchenka lub inne sprzęty). Pomiędzy nimi powinno znaleźć się miejsce na przechowywanie oraz przygotowywanie posiłków.

1. Strefa zapasów.

Lodówkę ustawiliśmy jak najbliżej wejścia do kuchni, co jest pomocne przy rozpakowywaniu posiłków. To wygodne rozwiązanie również w codziennym funkcjonowaniu, np. gdy wchodzimy do kuchni tylko po napój lub przekąskę. Przechowywanie suchej żywności, warzyw i przypraw podzieliliśmy między spiżarnię oraz szafki w strefie gotowania i przygotowywania posiłków.

2. Strefa zmywania.

Zlewozmywak usytuowaliśmy na przeciwko lodówki. To tutaj trafiają wszystkie produkty, które musimy umyć przez przyrządzeniem, np. warzywa. Obok zlewozmywaka znajduje się również zmywarka oraz duża szuflada z koszami do segregowania odpadów. Po prawej stronie strefy powstał blat śniadaniowy z ekspresem do kawy. Ustawienie ekspresu kawowego obok strefy zmywania jest wygodne podczas opróżniania go z wody i fusów. Warto umieścić tu również czajnik elektryczny. Po lewej stronie natomiast znajduje się miejsce na przygotowywanie posiłków - tu przygotowujemy składniki do potraw oraz przyrządzamy szybkie śniadania.

3. Strefa gotowania.

Płytę indukcyjną umiejscowiliśmy w odległości 60 cm od zlewu, co jest bardzo wygodne np. podczas odlewania wody po gotowaniu. W dalszej części znajduje się strefa przygotowywania posiłków znajdująca się pod oknem, na którą składa się łącznie 4,5 m blatu roboczego. Uwielbiamy gotować i ta przestrzeń baaardzo nam się przydaje np. podczas robienia pizzy.

WYSOKOŚĆ SZAFEK KUCHENNYCH

Jako standardową wysokość szafek kuchennych przyjmuje się 85 cm. Uważam jednak, że należy traktować to tylko jako punkt odniesienia i dopasować wysokość szafek kuchennych do swojego wzrostu oraz przyzwyczajeń. My zdecydowaliśmy się na szafki o wysokości 92 cm (z blatem), chociaż zgodnie z rekomendacjami, są one sporo za wysokie przy moim wzroście (niespełna 160 cm). Większość swojej kariery zawodowej spędziłam jednak na pracy w laboratorium i marzyłam o wysokich szafkach bardziej niż mój mąż ze wzrostem grubo ponad 180 cm. :)

Warto również zaznaczyć, że wszystkie szafki kuchenne, poza szafkami narożnymi oraz tą znajdującą się pod blatem śniadaniowym, składają się z szuflad. To najwygodniejsze rozwiązanie, zapewniające łatwy dostęp do wszystkiego, co w nich umieścimy. Większość szafek podzieliliśmy na 4 szuflady (2 niższe (front 15 cm) i 2 wyższe (front 24 cm). Do szuflad zastosowaliśmy uchwyty GAMET RE23 w chromowanym wykończeniu.

Kuchnia

Blat śniadaniowy i strefa zmywania.

Kuchnia

Strefa gotowania i przygotowywania posiłków.

Szuflady

Szuflady z uchwytami relingowymi.

Szuflady

Szuflady ze sklejki z frontami z płyty MDF.

WYSOKA ZABUDOWA

Zaprojektowaliśmy wysoką zabudowę, w której umieściliśmy lodówkę, piekarnik oraz kuchenkę mikrofalową. Tą ostatnią umieściliśmy w szafce z drzwiami (nad piekarnikiem) - takie rozwiązanie znacznie bardziej podoba nam się wizualnie. Środkową część zabudowy przeznaczyliśmy na przechowywanie rzadziej używanych sprzętów AGD oraz większych naczyń.

Wysoka zabudowa

Wysoka zabudowa.

Mikrofala w zabudowie

Kuchenka mikrofalowa w szafce z drzwiami.

SPIŻARNIA

Mieliśmy szczęście, że nasza kuchnia znajduje się w sąsiedztwie schodów, a konkretnie jego "wyższego" biegu. To właśnie przestrzeń pod schodami zagospodarowaliśmy na spiżarnię. Mamy tutaj 3 m2 (3 x 1 m) - "tylko i aż", z naciskiem na "aż", ponieważ udało nam się tutaj zmieścić aż 3 regały o różnych wysokościach, a zmieściłby się jeszcze jeden! Nie sposób umieścić tutaj klasycznych drzwi skrzydłowych, dlatego powiesiliśmy w wejściu szarą zasłonę. Chociaż przyznam, chodzi nam po głowie już pomysł na składane drzwi! 

Spiżarnia

Spiżarnia wewnątrz.

Spiżarnia

Wejście do spiżarni.

 
 
Tyle o układzie naszej kuchni. Mam nadzieję, że udało mi się pokazać Ci, że każdą kuchnię należy szyć na własną miarę, ponieważ mamy nie tylko różne wymiary pomieszczeń, ale również przyzwyczajenia. Teraz porozmawiajmy o estetyce!

______________________________

KLASYCZNA KUCHNIA - WYKOŃCZENIE I DETALE

Kuchnie w stylu amerykańskim charakteryzują się kilkoma szczególnymi cechami, które były dla nas inspirujące podczas projektowania naszej kuchni. Cała zabudowa została wykonana na wymiar przez Stolarstwo Szudera. Mojemu tacie udało się zaprojektować i wykonać wszystko w stylistyce, która świetnie nawiązuje właśnie do kuchni w stylu amerykańskim. Prym wiodą tu klasyczne fronty z ramką, które nadają bardzo klasyczny charakter. W celu nadania frontom jeszcze bardziej eleganckiego wykończenia, zastosowaliśmy uchwyty w chromowanym wykończeniu. W wysokiej zabudowie oraz szafkach dolnych użyliśmy uchwyty relingowe w wymiarach dopasowanych do szerokości szuflad (wcześniej wspomniane uchwyty GAMET RE23). Do szafek wiszących dobraliśmy natomiast gałki w tym samym wykończeniu, które nadają lekkości (Inspire Todd). Całość mebli w stylu amerykańskim wykańczają ozdobne detale - listwy i gzymsy. Możecie ja zauważyć np. w ozdobnych listwach przysufitowych (tych samych, które zastosowaliśmy w całym domu - NMC lx110), szprosach w witrynach, czy niezwykłych, rzeźbionych nogach od blatu śniadaniowego.

Sztukateria

Listwy przysufitowe.

Rzeźbione nogi

Rzeźbione nogi przy blacie śniadaniowym.

Szprosy w witrynach

Ozdobne szprosy drzwiach od witryn.

DYWAN W KUCHNI

Naszym kolejnym "must have" w kuchni był... dywan! Może wydawać się to szokujące, ale to właśnie obecność dywanów najbardziej zwróciła moją uwagę w kuchniach w stylu amerykańskim. Dywan w kuchni dodaje niesamowitej przytulności! Oczywiście może się wydawać, że kuchnia to nie jest dobre miejsce na dywan, ponieważ będzie się on szybciej brudził. Na szczęście aktualnie jest wiele rozwiązań w kwestii dywanów i wystarczy wybrać taki, który nadaje się również na taras (np. dywany sznurkowe) - bardzo łatwo się je czyści. Do naszej kuchni zakupiliśmy dywan z Dywany Łuszczów.

KLIMATYCZNE OŚWIETLENIE

Jak już mowa o niestandardowych elementach kuchni, to muszę wspomnieć o lampach stołowych. Wielokrotnie widziałam je na zdjęciach kuchni, które okazały się dla mnie najbardziej inspirujące. Wybraliśmy nasze ulubione, szklane lampy marki 4concepts, które możecie znać również z naszego sklepu internetowego. Największe wrażenie robią wieczorem, kiedy zapalone światło rozświetla szklane podstawy. Nigdzie nie przygotowuje się wieczornej herbaty tak dobrze, jak tutaj! :) Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć pierwotną aranżację z lampą Paris, jednak po zdjęciach z lampą Madrid w subtelniejszym kształcie, jestem pewna, że i ona pasuje tutaj idealnie.

Lampa Paris
Lampa stołowa 4concepts Paris.
Dywan w kuchni.
Dywan sznurkowy w kuchni.
Lampa stołowa 4concepts Madrid,
Lampa stołowa 4concepts Madrid.
 

PLAKATY DO KUCHNI

Szczególną dekorację kuchni stanowią stworzone przeze mnie plakaty do kuchni: Najpierw Kawa, a Później się Zobaczy oraz Serce Domu. Dzięki oprawieniu ich w drewniane ramy, nawiązujące do desek do krojenia i doniczek z plecionki, błękitna ściana nie wydaje się chłodna. Przy lodówce natomiast znalazło się miejsce na codzienne notatki. Biała tablica magnetyczna obok lodówki daje przestrzeń do zapisywania ważnych planów w Roślinnym Kalendarzu oraz tworzenia listy zakupów oraz planowania obiadów

ORGANIZACJA NA BLACIE KUCHENNYM

Lubimy, gdy przestrzeń na blacie kuchennym jest uporządkowana, jednak nie oznacza to, że nic nie może być "na wierzchu". Niektóre rzeczy dobrze jest mieć pod ręką, chociażby młynki do przypraw lub słój z kawą. Nie lubię jednak mieć przy tym wrażenia, że dużo małych przedmiotów stoi na blacie, bez ładu i składu. Postawienie ich na dopasowanych tacach i podkładkach jest świetnym sposobem na ich organizację, ponieważ daje wrażenie harmonii i porządku. U nas możecie zobaczyć m.in. owalne tace betonowe. Co ważne, są one odporne na wilgoć dzięki specjalnej impregnacji, co sprawia że możecie myć je wilgotną szmatką. To bardzo przydatne, szczególnie jeśli, tak jak my, trzymacie na nich młynki do przypraw lub dozowniki mydła i płynu do mycia naczyń. Dodatkowo sprawia to, że nie straszna im wyższa wilgotność powietrza obecna w kuchni. Betonowe tacki dostępne są również w innych kolorach i kształtach - wszystkie możesz zobaczyć tutaj

Kalendarz
Tace kuchenne
Biała taca z betonu jako podkładka pod młynki do przypraw.
 

______________________________

I tak, udało mi się zakończyć opowieść o naszej kuchni! Chociaż trzeba przyznać, że to "temat rzeka", dlatego zachęcam Was do dyskusji w komentarzach. Dajcie znać, jeśli chcielibyście poznać bliżej organizację przechowywania w naszej kuchni w kolejnych wpisach.
A jaka stylistyka urządzania kuchni jest Wam najbliższa?
 
Życzę Wam powodzenia w urządzaniu własnych kuchni!

Komentarze do wpisu (10)

29 maja 2022

Kuchnia przepiękna, zresztą jak cały dom i ogród. Pani zmysł i poczucie estetyki na najwyższym poziomie. Pozdrawiam serdecznie.

30 maja 2022

Przepiękna kuchnia jak i cały domek *_*

30 maja 2022

Emilia K - serdecznie dziękuję za tak miłe słowa! Również pozdrawiam :)

30 maja 2022

Beata Sz - bardzo dziękuję, ogromnie nam miło! :)

1 stycznia 2023

Dzień dobry, zobaczyłam kuchnię na yt i niezwykle mi się spodobała, dzięki Pani w końcu nadałam ostatecznego szlifu kuchni, którą projektuję dla siebie już od dłuższego czasu :) Czy może Pani podać numer koloru frontów, ten grafitowy? Jest on bardzo ciekawy i tak różnie się prezentuje w zależności od oświetlenia. Pozdrawiam!

4 stycznia 2023

Marta J - serdecznie dziękujemy za miłe słowa, cieszymy się, że mogliśmy Panią zainspirować! Grafit to lakier Sayerlack WCP 142 w półmacie. Różnorodność jego odcieni zależnie od oświetlenia faktycznie robi wrażenie - od ciepłej szarości po odcienie niebieskiego. Zapraszamy również na nasz profil na Instagramie @rldesign.pl - w relacjach wyróżnionych o kuchni mieliśmy okazję zrobić ciekawe porównanie wpływu światła na odcień tego lakieru. Pozdrawiam serdecznie!

11 kwietnia 2023

Dzień dobry Pragnę dowiedzieć jak zamontowane są listwy przysufitowe lx110 przy karniszach, czy czy są jakoś wzmocnione dodatkowa

15 maja 2023

Pani Iwono, Listwy są w tym miejscu przyklejone tylko górną krawędzią, bez dodatkowego wzmocnienia.

10 sierpnia 2023

Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć, czy lodówkę otwiera się wygodnie mimo braku uchwytu oraz gdzie zostały zakupione tak wysokie półki do spiżarni? Pozdrawiam

4 września 2023

Mel - lodówka ma bardzo wygodne wgłębienia we frontach zamiast uchwytów, natomiast to w największym stopniu kwestia naszych przyzwyczajeń. Regały w spiżarni to natomiast połączenie dwóch osobnych regałów sosnowych (zamówiliśmy je na Allegro), które zostały przytwierdzone również do ściany w kilku miejscach. Również pozdrawiamy :)

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Pozostań z nami w kontakcie
Spokojnie, nie zasypiemy Cię wiadomościami! Będziemy Cię informować o naszych nowościach i ofertach specjalnych 1-2 razy w miesiącu.
Zapisując się do newslettera, akceptujesz Regulamin i Politykę prywatności.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.