Pralnia w pomieszczeniu gospodarczym - poznaj nasze pomysły 0
Pralnia w pomieszczeniu gospodarczym - poznaj nasze pomysły

Pralnia

 

Przychodzi czas, w którym małym marzeniem staje się... pralnia. Staramy się wprowadzać do swojego życia patenty ułatwiające codzienne funkcjonowanie, aby tracić jak najmniej czasu na na wykonywaniu domowych obowiązków. W końcu czas jest tak cenny!

Pralnia w osobnym pomieszczeniu zdecydowanie może nam w tym pomóc. Osobna pralnia to nie tylko miejsce na pralkę oraz hit ostatnich lat - suszarkę bębnową, ale również okazja do stworzenia blatu do wygodnego rozkładania prania lub miejsca do prasowania. Pralnia to również okazja do pożegnania się z klasyczną, stojącą suszarką na pranie i widokiem wiecznie suszących się ubrań. 

Przestrzeń naszych domów i mieszkań nie jest jednak z gumy, a co za tym idzie często musimy poszukiwać nowych rozwiązań na wydzielenie osobnej pralni. Na co możesz się zdecydować?

 • Pralnia w łazience - umieszczenie pralki i suszarki w wysokiej zabudowie oraz zastosowanie łącznika z wysuwanym blatem.
 • Pralnia w korytarzu - większą szafę możemy wykorzystać również na ten cel, w podobny sposób, jak w łazience.
 • Pralnia w pomieszczeniu gospodarczym - na to rozwiązanie sami się zdecydowaliśmy. Mamy tu większe pole do popisu, chociaż z pewnością wiele z patentów, które dzisiaj poznasz, możesz wykorzystać również w innych przestrzeniach. 

Poznaj nasze pomysły na pralnię!

I nie tylko! Pokażemy Ci również, jak wykorzystaliśmy tą przestrzeń na przechowywanie przedmiotów, na które w innych częściach domu nie ma miejsca.

______________________________

POMIESZCZENIE GOSPODARCZE Z PRALNIĄ - PODSTAWOWE DANE

Na początek poznaj podstawowe informacje na temat tego pomieszczenia.

Wymiary pomieszczenia gospodarczego: 1,84 x 3,41 m (wysokość 2,6 m)

Powierzchnia pomieszczenia gospodarczego: 6,28 m2

Sposób wentylacji: wentylacja grawitacyjna z uwagi na piec gazowy - w pozostałych częściach domu jest to wentylacja mechaniczna.

Lokalizacja w domu: wejście z wiatrołapu.

 

Poniżej znajdziesz schemat, który obrazuje rozkład całego pomieszczenia gospodarczego - zarówno wymiary sprzętów, jak również szafek.

Wymiary kuchni

Schemat przedstawiający układ szafek i sprzętów w naszym pomieszczeniu gospodarczym z pralnią.

______________________________

CZY WARTO MIEĆ POMIESZCZENIE GOSPODARCZE W DOMU?

Oczywiście - nie tylko w domu, ale również w mieszkaniu! Pomieszczenie gospodarcze z założenia pełni rolę miejsca na piec itp., jednak to dopiero początek. To również miejsce w którym możesz przechowywać różne "brudne rzeczy", np. akcesoria do przesadzania roślin, farby i narzędzia. Ba! To właśnie pomieszczenie gospodarcze jest świetnym miejscem do używania tych przedmiotów. Ziemia na podłodze przy przesadzaniu roślin tak tu nie razi, a i stare krzesło podczas renowacji nie będzie nikomu tam przeszkadzać nawet przez tydzień. Innymi słowy - to trochę takie pomieszczenie, które przyjmuje takie funkcje, jakich aktualnie potrzebujemy. Niemniej, warto dobrze rozplanować tą przestrzeń, aby była gotowa na takie zadania specjalne.

Wszystkie te czynności oczywiście wykonuje się przyjemniej, gdy pomieszczenie jest tak estetyczne, jak tylko się da. O ile trudno o to w przypadku sprzętów, takich jak piec, czy zbiornik CWU, to część przeznaczona na pralnię może być naprawdę miła dla oka. W tym celu wykorzystaliśmy szafki Ikea SÄVEDAL z delikatnymi frontami oraz blat i panel ścienny Egger Marmur Torano, które pozostały po montażu naszej kuchni.

______________________________

PRALKA I SUSZARKA

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest postawienie tych urządzeń koło siebie, na co zdecydowaliśmy się w naszym domu. Daje to możliwość zabudowania pralki i suszarki blatem w górnej części, na którym można wygodnie składać wyprane ubrania. Zdecydowaliśmy się na pralkę Whirlpool 7kg FWSG X71253W (model jednak jest już niedostępny) oraz suszarkę bębnową z pompą ciepła Electrolux DelicateCare 800 8 kg, z których jesteśmy bardzo zadowoleni po 3 latach użytkowania. Dodatkowo zamontowaliśmy również sufitową suszarkę linkową, która przydaje się do suszenia bardzo delikatnych ubrań. 

Pralnia

Pralnia w pomieszczeniu gospodarczym

SORTOWANIE PRANIA - KOSZE NA PRANIE

Wierzę, że są osoby, którym sortowanie prania sprawia przyjemność! Muszę jednak przyznać, że my zdecydowanie do takich nie należymy. Naszym kolejnym małym marzeniem, oprócz posiadania pralni, było stworzenie przestrzeni do sortowania prania tak, aby bezpośrednio z kosza można było je wrzucać do pralki, bez sortowania kolorów. Po namyśle zaprojektowaliśmy dwa miejsca do segregacji rzeczy do prania:

 • Kosze Ikea ALGOT (ten system nie jest już dostępny, jednak dobrym odpowiednikiem jest Ikea BOAXEL). Nad blatem pod którym znajduje się pralka i suszarka umieściliśmy zestaw czterech dużych koszy na pranie. Pełnią one rolę koszy na pranie w podstawowych kolorach: czarny, biały i szary - sugerowaliśmy się tym, że ubrań w tych kolorach mamy najwięcej. Ostatni kosz jest miejscem na pościele, ręczniki i tekstylia. Pod koszami zostawiliśmy miejsce na odkładanie na blacie złożonych ubrań. 
 • Regały z pojemnikami Ikea TROFAST - stworzyliśmy słupek z dwóch regałów, który sięga prawie do sufitu, co pozwoliło na wykorzystanie tej przestrzeni w pełni. W dolnej części segregujemy pranie w kolorach/materiałach, których zbiera się u nas najmniej. W naszym przypadku są to: swetry ciemne, swetry jasne, ubrania niebieskie i zielone, ubrania czerwone i różowe oraz ubrania sportowe.

Dodatkowo nie posiadamy w łazienkach dodatkowych koszy na pranie, co "wymusza" na nas konieczność zaniesienia ubrań do prania od razu po przebraniu. Dzięki temu w każdej chwili mamy możliwość wstawienia prania, bez wcześniejszej przechadzki po domu w celu zebrania wszystkiego, co jeszcze nie trafiło do pralni. W ten sposób przyjemniej robi się pranie, serio!

Kosze Ikea Algot

Kosze na pranie Ikea ALGOT

Kosze na pranie Ikea Algot

Kosze na pranie Ikea ALGOT

Kosze na pranie Ikea Trofast

Kosze na pranie Ikea TROFAST

PRZECHOWYWANIE W POMIESZCZENIU GOSPODARCZYM - chemia gospodarcza, akcesoria do sprzątania i nie tylko

Czas porozmawiać o kolejnej funkcjonalnej kwestii - przechowywaniu. Poniżej znajdziesz zdjęcia pokazujące organizację przechowywania w naszym pomieszczeniu gospodarczym. Dowiedz się, co było dla nas najważniejsze:

 • Miejsce na proszki i płyny do prania. W tym celu wykorzystaliśmy dolną szafkę (pod zlewem). Na dolnej półce przechowujemy proszki (w pojemnikach) i płyny do prania. Aby umożliwić dostęp do pojemników z proszkami bez ich wyciągania, druga półka jest płytsza - znajdują się na niej płyny do płukania, chusteczki do prania itp. Pustą przestrzeń zagospodarowaliśmy przez powieszenie na froncie specjalnych uchwytów na butelki z płynami w sprayu. To świetny pomysł na przechowywanie często używanych detergentów, np. płynu do mycia szyb.
 • Miejsce na akcesoria do sprzątania. Pozostałe detergenty, ściereczki, ręczniki papierowe, ręczniki itp. trzymamy w szafkach wiszących, na półkach. Dzięki przechowywaniu mniejszych rzeczy w pojemnikach, mamy możliwość łatwego wyjmowania również przedmiotów znajdujących się w tylnej części szafki. Bok regałów TROFAST wykorzystaliśmy natomiast do przechowywania miotły, mopa i miotełki z szufelką, umieszczając je w specjalnych uchwytach na szczotki. To bardzo wygodne rozwiązanie. 
 • Miejsce na narzędzia i akcesoria remontowe. Lubimy wykonywać wiele rzeczy w domu samodzielnie, jednak niezbędne są w tym celu m.in. narzędzia remontowe. Szafki wiszące oraz górna część słupka TROFAST są miejscem do przechowywania tych wszystkich rzeczy - od wkrętarek, po akryle i silikony.
 • Miejsce na akcesoria do roślin domowych. Pomieszczenie gospodarcze to idealne miejsce do przesadzania roślin, dlatego w szafkach wiszących znalazło się również miejsce na odżywki, podpory i akcesoria do przesadzania roślin doniczkowych. 

Organizując przestrzeń do przechowywania takich rzeczy, warto zwrócić uwagę na podpisanie półek. Dzięki temu, jeśli zabieramy z szafki dużo rzeczy (bo np. trwa remont) zawsze będziemy wiedzieli gdzie je odłożyć, aby uzyskać ten sam efekt, co wcześniej. Do opisywania półek używamy etykieciarki DYMO.

Przechowywanie akcesoriów do prania

Przechowywanie akcesoriów do prania

Płyny do sprzątania na froncie szafki

Płyny do sprzątania na froncie szafki

Przechowywanie w pomieszczeniu gospodarczym

Przechowywanie w pomieszczeniu gospodarczym

Przechowywanie w pomieszczeniu gospodarczym

Przechowywanie w pomieszczeniu gospodarczym

Sposób na przechowywanie miotły i mopa

Sposób na przechowywanie miotły i mopa

Sposób na przechowywanie miotły i mopa

Sposób na przechowywanie miotły i mopa

POMIESZCZENIE GOSPODARCZE

Mówiąc o pralni w pomieszczeniu gospodarczym, nie można pominąć tych elementów, które dla pomieszczeń gospodarczych w domach są najbardziej charakterystyczne. Mowa oczywiście o wszystkim, co związane z ogrzewaniem i dostarczeniem do domu niezbędnych mediów. Co znajduje się w tej bardziej technicznej strefie w naszym domu?

 • Piec gazowy kondensacyjny
 • Zbiornik CWU - zasobnik ciepłej wody użytkowej
 • Filtry narurowe do wody - wkład piankowy i wkład węglowy
 • Zmiękczacz wody
 • Sterownik do automatycznego nawadniania w ogrodzie
 • Rekuperator
 • Szafki z rozdzielaczami do ogrzewania podłogowego
 • Odkurzacz przewodowy
 • Robot odkurzający

Na etapie budowy skupiliśmy się na tym, aby wykorzystać tą przestrzeń jak najlepiej, umieszczając wszystkie urządzenia jak najbliżej siebie - to właśnie ten zabieg pozwolił nam na wygospodarowanie pralni w tak niewielkim pomieszczeniu. A to jeszcze nie koniec jego funkcji!

Strefa techniczna

Część techniczna pomieszczenia gospodarczego

Strefa techniczna

Część techniczna pomieszczenia gospodarczego

Miejsce na stację z odkurzaczem automatycznym

Miejsce na stację z odkurzaczem automatycznym

 

A na koniec... MIEJSCE NA ROWERY!

Jeśli tak, jak my, nie posiadasz garażu, to coś dla Ciebie! Oczywiście rowery można przechowywać również w domkach narzędziowych, jednak jeśli często jeździsz na rowerze, na pewno docenisz przechowywanie ich w pomieszczeniu gospodarczym. Sami uprawiamy kolarstwo szosowe - rowery użytkujemy od 3-4 do nawet 7 dni w tygodniu i już wiemy, że umiejscowienie ich tutaj było strzałem w dziesiątkę! Na ścianie zamontowaliśmy w tym celu dedykowane uchwyty.

W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na samo umiejscowienie pomieszczenia gospodarczego w obrębie domu - najwygodniejszym rozwiązaniem będzie, jeśli będzie ono usytuowane jak najbliżej wejścia do domu. Dzięki temu przy kiepskiej pogodzie nie będzie trzeba prowadzić rowerów przez cały dom.

Dla dopełnienia całości, zamontowaliśmy na ścianie małe półeczki i wieszaki na kaski, smary i inne akcesoria kolarskie.

Rowery podwieszone na ścianie

Przechowywanie rowerów w pomieszczeniu gospodarczym

Akcesoria kolarskie

Półki na akcesoria kolarskie.

______________________________
Udało nam się pokazać każdy kąt naszego pomieszczenia gospodarczego - mam nadzieję, że udało Ci się znaleźć informacje, które przydadzą Ci się podczas urządzania Twojego domu lub mieszkania. 
 
Daj znać w komentarzu, który patent spodobał Ci się najbardziej! A może masz swoje patenty, które warto byłoby tutaj dodać?

Komentarze do wpisu (0)

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Pozostań z nami w kontakcie
Spokojnie, nie zasypiemy Cię wiadomościami! Będziemy Cię informować o naszych nowościach i ofertach specjalnych 1-2 razy w miesiącu.
Zapisując się do newslettera, akceptujesz Regulamin i Politykę prywatności.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.