Trawnik w małym ogrodzie (założenie i pielęgnacja) 0
Trawnik w małym ogrodzie (założenie i pielęgnacja)

Trawnik w małym ogrodzie - pozornie oczywista kwestia, jednak w praktyce okazuje się, że wcale nie tak łatwo utrzymać go w dobrym stanie. Jak dbać o trawnik w małym ogrodzie, który intensywnie użytkujemy? Dowiesz się w dalszej części wpisu, który został podzielony na dwie części - zakładanie trawnika oraz jego późniejsza pielęgnacja.

______________________________

ZAKŁADANIE TRAWNIKA W MAŁYM OGRODZIE

Mały ogród to duże wyzwanie. O tym, jak zaplanować mały ogród, mogliście przeczytać w naszym poprzednim wpisie "Jak urządzić mały ogród? 10 pomysłów na aranżację małego ogrodu." Czas jednak przyjrzeć się bardziej praktycznej części procesu zakładania ogrodu, z którą mierzy się większość z nas, a mianowicie zakładaniu trawnika. Jak założyć trawnik na małej działce? Poznaj nasz sprawdzony schemat działania!

1. Projekt ogrodu i nawadnianie trawnika

Wróćmy na początek do naszego poprzedniego wpisu ogrodowego, wspomnianego wcześniej. Przed wszystkimi pracami kluczowe jest stworzenie projektu całego ogrodu, wraz z wyznaczeniem granic rabat, trawnika oraz infrastruktury ogrodowej (np. nawadnianie, oświetlenie, budynki gospodarcze, taras). Unikniesz w ten sposób późniejszego rozkopywania założonego już trawnika w celu np. stworzenia rabaty lub rozłożenia nawadniania. Kolejną ważną rzeczą jest wybór nasion trawy. Na rynku jest mnóstwo rodzajów mieszanek, każda z nich przeznaczona jest na różne warunki (np. zacieniony obszar, trawa sportowa, sucha gleba). Z uwagi na częstotliwość użytkowania, my postawiliśmy na mieszankę samozagęszczającą sportową. Mały ogród to również większa eksploatacja jego powierzchni, dlatego warto dobrać mieszankę nasion odpowiednią do naszych potrzeb. Po wyborze należy zapamiętać nazwę mieszanki. Dlaczego? Tego dowiesz się w dalszej części wpisu. Jeśli na naszej działce występuję problem z kretami i/lub nornicami to warto zamontować specjalną siatkę, którą kładziemy pod wierzchnią warstwą ziemi.

Zakładając trawnik, możemy również postawić na trawnik z rolki. Jest to rozwiązanie dające natychmiastowe efekty, jednak charakteryzuje się znacznie wyższym kosztem. Warto mieć je na uwadze, jeśli masz taką możliwość. Z uwagi na koszty, postawiliśmy jednak na trawnik z siewu, dlatego to właśnie jego będzie dotyczyć dalsza część wpisu.

Projekt ogrodu wraz z nawadnianiem

Wstępny projekt naszego ogrodu z rozłożonym nawadnianiem.

2. Przygotowanie terenu pod trawnik

Zacznij od przekopania terenu. Jeśli na Twojej działce jest gliniasta, ciężka gleba należy ją wymieszać z piaskiem i obornikiem. Jeśli natomiast jest to piaszczysta ziemia, to połącz ją z kompostem. Najlepiej do tego celu jest wypożyczyć glebogryzarkę, która ułatwi i przyspieszy prace. Po przekopaniu terenu warto wysypać na wierzch ziemię przeznaczoną do zakładania trawników - zapewni to jej szybszy wzrost.

Jeśli borykasz się z wieloma chwastami na terenie, na którym planujesz założyć trawnik, musisz pamiętać, że ważne jest ich usunięcie. Możesz to zrobić mechanicznie, lub stosując oprysk (np. Fernando Forte, który sprawdził się u nas). Decydując się na zastosowanie oprysku, warto mieć na uwadze, aby był to środek z krótkim okresem karencji, umożliwiający wysiew trawy w niedługim czasie.

Glebogryzarka

Glebogryzarka.

3. Wysiew trawy

Wysiew najlepiej wykonać w kwietniu lub na początku maja, w bezwietrzny dzień, przy użyciu siewnika ogrodowego. Takie rozwiązanie zapewni równomiernie rozsypanie nasion trawy. Następnie należy przykryć nasiona cienką warstwą ziemi i ubić. Do tego najlepiej sprawdzi się wał ogrodowy lub domowy sposób z drewnianą deską. Po tych pracach teren należy obficie podlać.

Walec do trawy

Walec ogrodowy do trawy.

4. Jak dbać o trawnik podczas kiełkowania?

Przed Tobą najważniejszy etap zakładania Twojego wymarzonego trawnika! Pamiętaj o regularnym podlewaniu, jednak miej na uwadze, że nie możesz doprowadzić przy tym do wypłukania nasion z ziemi. Najlepiej jest podlewać trawnik delikatnym strumieniem lub przy użyciu automatycznego nawadniania w częstszych interwałach. Dobrym rozwiązaniem jest przykrycie naszego przyszłego trawnika białą agrowłókniną, co zabezpieczy nasiona przed zjedzeniem przez ptaki, a ziemię przed zbytnim wysuszeniem.

Kiedy skosić trawnik po raz pierwszy? Zależnie od typu nasion, jest to moment, gdy źdźbła trawy osiągną wysokość ok. 10 cm. Pamiętaj, aby do tego czasu nie chodzić po trawniku - pozwól mu na spokojny wzrost.

Co dalej? Czas po pierwszym koszeniu jest idealny do uzupełnienia ewentualnych ubytków. Na skoszonym trawniku mogą ukazać się puste miejsce - możesz teraz wysiać w nich nasiona i postępować analogicznie, jak wcześniej. Ważne, aby teraz, jak również w kolejnych sezonach wykonywać dosiewki przy użyciu tej samej mieszanki nasion - dlatego tak ważne jest zapamiętanie jej nazwy.

Biała agrowłóknina do przykrycia trawnika

Świeżo wysiany trawnik przykryty agrowłókniną.

5. Kiedy trawnik jest gotowy do użytku?

Po pierwszym skoszeniu trawnik można zacząć użytkować z zachowaniem zdrowego rozsądku. Warto mieć na uwadze, że przez pierwsze 2 miesiące trawa nadal jest bardzo delikatna. Po tym czasie trawa powinna być w pełni zakorzeniona.

Trawnik na małej działce.

 Nasz ogród.

______________________________

PIELĘGNACJA TRAWNIKA NA MAŁEJ DZIAŁCE

Jak już wiesz, trawnik w małym ogrodzie jest częścią poddawaną dużej eksploatacji. Ważne, aby poprawnie założyć taki trawnik, jednak w perspektywie czasu jeszcze ważniejsze jest regularne dbanie o niego w odpowiedni sposób. Jakie zabiegi są najważniejszymi etapami dbania o trawnik?

Nasz trawnik

Nasz ogród.

1. Nawożenie trawnika

Każda pora roku jest dla trawnika inna i wymaga innego nawożenia. Wybierając nawóz możesz postawić na gotowe mieszanki, przeznaczone na konkretną porę roku lub wybrać preparaty ogólnego zastosowania. Warto jednak wiedzieć, jakie składniki są szczególnie ważne w poszczególnych porach roku:

  • Wiosna - w początkowej fazie ważny jest magnez (pozwala na szybszy powrót zieleni trawnika po zimie) oraz wapń (wyrównujący pH gleby). W drugiej fazie wiosny należy postawić na nawozy o wysokiej zawartości azotu, które zapewniają szybszy wzrost i zagęszczenie darni.
  • Lato - w tym czasie odpowiedni dla Twojego trawnika będzie nawóz o wysokiej zawartości mikroelementów, które są niezbędne do zdrowego wzrostu trawy przy wysokich, letnich temperaturach.
  • Jesień - zbliżamy się do zimy, więc w tym czasie należy przygotować trawę na znacznie niższe temperatury. Zastosuj nawóz z niską zawartością azotu, aby spowolnić wzrost trawy. Nawóz jesienny powinien zawierać natomiast więcej potasu, który zapewni jej ochronę przed przemarzaniem.

Przed nawożeniem najważniejsze jest przeczytanie instrukcji a w szczególności sposobu dawkowania. Nawóz najlepiej rozsypać przy pomocy siewnika ogrodowego, co znacznie obniży ryzyko "spalenia" trawy przez przenawożenie danego obszaru. Nawóz należy rozsypać po skoszeniu trawy, a następnie obficie podlać trawnik. 

Siewnik.

2. Koszenie trawnika

Regularne koszenie trawnika sprzyja szybszemu wzrostowi i zagęszczeniu darni. Pamiętaj, że trawnik lepiej kosić stosunkowo często - możesz to robić nawet codziennie! To niezaprzeczalny plus małych ogrodów - codzienne koszenie nie brzmi jak kara :). Doprowadzenie trawy do zbyt dużej wysokości, odcina dostęp powietrza i słońca do niższych partii, a jej skoszenie jest dużym szokiem dla trawnika, który spowoduje spowolnienie jego wzrostu. 

Świetnym rozwiązaniem do małych ogrodów (i nie tylko) są ręczne kosiarki wrzecionowe. Sposób cięcia trawy, charakterystyczny dla tych kosiarek, jest idealny dla trawnika - źdźbła są równo ścięte, jak od nożyczek. Co ważne, takie kosiarki są znacznie cichsze, nie wytwarzają spalin i nie musisz ciągnąć za sobą długiego przedłużacza. Oczywiście istnieją również kosiarki wrzecionowe spalinowe lub elektryczne, które z pewnością warto rozważyć przy większych powierzchniach ogrodów. Nasz trawnik ma powierzchnię ok. 70 m2 i wystarczająca jest dla nas kosiarka ręczna. W okresie najmocniejszego wzrostu kosimy trawnik co 1-2 dni. Całość trwa... 10 minut, a trawnik szybko odwdzięcza się intensywną zielenią i szybkim wzrostem. 

Kosiarka wrzecionowa

Ręczna kosiarka wrzecionowa.

3. Najczęstsze problemy w pielęgnacji trawnika

Pierwsze, co przychodzi większości z nas na myśl, to zapewne chwasty - główny problem zarówno przy zakładaniu, jak i pielęgnacji trawnika. Na rynku jest dużo różnych preparatów przeznaczonych do walki z nimi (ten, który sprawdził się u nas, znajdziesz w części dotyczącej zakładania trawnika), jednak nie należy ich używać przy nowo powstałym trawniku

Kolejnym częstym problemem jest mech, często pojawiający się na zacienionych partiach trawnika. Jak się go pozbyć? W walce z mchem pomocne jest żelazo - możesz stosować je w formie specjalnych preparatów do zwalczania mchu na trawniku lub jako nawozy wzbogacone żelazem (np. nawóz Antymech).

Po zimie częstym problemem jest pleśń śniegowa, powstająca jako skutek długo zalegającego śniegu. Objawia się w postaci suchych, białych plam na trawniku. Po zastosowaniu dedykowanych preparatów w okresie wiosennym (np. Amistar), trawa w tych miejscach powinna wrócić do dobrej formy.

Oprysk trawnika

Oprysk trawnika.

4. Wertykulacja, aeracja i piaskowanie trawnika 

Na koniec, czas powiedzieć o zabiegach pielęgnacyjnych, których nie wykonujemy tak często, jak np. koszenia, jednak są niezbędne dla prawidłowego wzrostu trawnika. 

Wertykulacja jest procesem nacinania darni, w celu ułatwienia dostarczenia wody oraz substancji odżywczych do korzeni. Pierwszą wertykulację należy wykonać najwcześniej po 2 latach od założenia trawnika - wcześniej jest to zbyt intensywny zabieg, który może spowodować nawet wyrwanie części trawnika. Wertykulację najlepiej połączyć z aeracją, piaskowaniem oraz dosiewką nasion. Warto wykonać ten zabieg na wiosnę, każdego roku.

Aeracja, to inaczej napowietrzanie trawnika. Najbardziej skutecznym typem tego zabiegu jest aeracja tłokowa, polegająca na wycinaniu walcowatych fragmentów podłoża, które następnie uzupełnia się drobnym piaskiem. Ułatwia to dostęp wody, substancji odżywczych i powietrza do niższych partii ziemi, dzięki czemu trawnik mocniej się zakorzenia oraz staje się silniejszy i bardziej odporny na choroby.

Piaskowanie polega natomiast na równomiernym rozprowadzeniu drobnego piasku o gradacji ok 0,8 mm na powierzchni trawnika. Należy je wykonać po niskim skoszeniu trawy, co zapobiegnie przysypaniu źdźbeł i ich położeniu się. Zabieg ten zmienia właściwości fizykochemiczne gleby - staje się ona bardziej przepuszczalna dla wody i innych substancji odżywczych.

Aerację i piaskowanie wykonuje się standardowo raz w roku, na wiosnę. Są to jednak również zabiegu, które można wykonywać "w razie potrzeby". To świetne rozwiązanie, gdy na Twoim trawniku często zalega woda po deszczu.

 Aeracja trawnika

Aeracja - schemat.

______________________________

Trawnik jest elementem większości ogrodów, dlatego często wydaje się łatwy w uprawie. W praktyce jednak, jak widzisz, trawa to jedna z najtrudniejszych roślin do uprawy w ogrodzie. Z drugiej strony jednak, to właśnie po trawniku możemy chodzić boso w upalne dni, a dzieci mają idealne miejsce do zabawy. Do tego już sam widok gęstego, zielonego dywanu sprawia, że warto, prawda?

Komentarze do wpisu (0)

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Pozostań z nami w kontakcie
Spokojnie, nie zasypiemy Cię wiadomościami! Będziemy Cię informować o naszych nowościach i ofertach specjalnych 1-2 razy w miesiącu.
Zapisując się do newslettera, akceptujesz Regulamin i Politykę prywatności.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl